Yorumlar

6 Ağustos 2013 Salı

Felix Und ScorpionFELIX UND SCORPION (HQ) - 2007

Senaryo & Yönetmen: Tan Tolga Demirci

Yapımcı: Gökhan Ünlü

Oyuncular: Ali Uyandıran, Zeynep Kaçar, Mine Tugay, Merve Artan, Peter Gallagher

Görüntü Yönetmeni: İlker Berke

Yönetmen Yardımcısı: Tuba Çukurbağlı

Müzik: Semih Tareen

Kurgu: Tan Tolga Demirci

Obje Tasarım ve Animasyon: Tan Tolga Demirci

Set Fotoğrafı: Gökçe Pehlivanoğlu

Süre: 18'19''

Sunum: Margaret Thatcher'ın ayakkabısıyla Karl Marx'ın yazmaya çalışıp da yarım bıraktığı 'Felix Und Scorpion' isimli edebi yapıt arasındaki kısa devre ve sonrasında meydana gelen diyalektik döngü, Reich'ın 'seksüel politika' düşüncesinin gerçeküstü bir biçimde ajitasyona dönüştürülmesi üzerinden anlatılıyor. 

Gösterildiği Etkinlikler: 

- 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali
- 2. Bursa İpek Yolu Film Festivali
- Ankara Sinema Derneği, Tan Tolga Demirci Retrospektifi 
- Austuria, Festival of Nations
- ODTÜ SiTop Sinema Günleri
- IFSAK, Tan Tolga Demirci Retrospektifi 

9 yorum:

 1. Bunu ezbere alıyorum.
  Unutursam anımsat lütfen.

  YanıtlaSil
 2. Piyasaları serbestleştirme dürtüsünün dünya çapında yol alması ve ayakkabı
  Korporasyonların nihai hedefi ve dünyada zincirlerinden boşanmış piyasaları hayata geçirme cesaretinin fotoğrafı Reagan,Thatcher ikilisinin şok doktrinleri ve elektrik prizi ;gözden kaçırmadan yakaladıklarım
  İnsan bedenine,deregüle edilmiş kapitalizm zaferinin işaretini kazıyan ‘’içimizdeki düşman’’’ı neden göremedim ve ya nereye sakladın.

  YanıtlaSil
 3. Domuz kumbaranın içine bakınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Felix und scorpion’da düşleme kendi saf biçimine çok yakın, bilinçle bilinçdışı arasında kısa devreli bir iletişimin açıkça tanıklığını yapan bir karaktere sahip. Thatcher devletin gücünü grevcilerin (İngiliz işcileri/içimizdeki düşman) üzerine salarken, atlı 8 bin coplu çevik kuvvet polisinin bir kerede yaraladığı 700 bin işçinin kanıyla deregüle olan ve onun getirdiği ekonomik düzeni kabul etmekten başka çaresi kalmayan işci/sendika direnememişti. Thatcher ülkenin aydınlanma ve ısınma ihtiyacını karşılayan maden işcilerini dağıtma arzusu,açlık grevlerine ve işten atılmalara rağmen,gerçekleştirmişti.
   Thatcher’in böyle başvurduğu aracı baba, elbette bir hiç üzerine değil, varolan baba imgelerine dayanarak kurulmuştur ve gerçekte babanın kimliğini almamıştır, ama kendi etkinlikleri içinde babanın simgesel parçalarını diyebileceğimiz şeye (demir /lady-çekic/orak )bilinçsizce yapışmıştır. yedek babaya, gereksinimi olmayacak kadar zaten yakındı ,’’up your junta ‘’ tişörtleriyle iyi satış yaparken,’’ditch the bitch! Haykırışlarının zayıflaması anlamına gelen Falkland adalarının ruhuna övgüler düzmekteydi.

   Sil
 4. Neyse ki gerçeküstü ajitasyonlar için sakladığımız bir kriz hipotezimiz her zaman olacak (kumbara).

  YanıtlaSil
 5. Thatcher'ı yalamanın ağız mukozasında nasıl bir tat bırakacağı sorunsalını konu alan ve yaklaşık 40 dakika süren deney, tam olarak şöyle sonuçlanmıştı:

  http://surrealismus.blogspot.com/2009/07/thatcher-ve-tactile-deney.html

  YanıtlaSil
 6. sözün çıkarına sıfırı tüketmekten bahsetmiyorum yalamaya geçmeden önceki ,03:28 dakikalık bölümdeydim.ortak noktalara sahip olmalarına karşın,yapısal sapıkla,yapısal saplantının her biri kendi özgünlüğünü yansıtıyor.(Sade’nin ayakkabısı ve Thatcher’ın ayakkabısı ).Bu arada Sade’nın deney no’sunu bulamadım.
  Açıklama yapmak zorunda bırakılışımın nasıl haklı sebebi olabilir,Tan Tolga Demirci’nin kıvrak zekasını 40 dakikadan daha mı çok yüceltmişim.

  YanıtlaSil
 7. 164:http://surrealismus.blogspot.com/2014/01/marquis-de-sade-ve-tactile-deney.html

  YanıtlaSil
 8. Ayrıntıları yakalama takıntınız hesaplanarak Felix Und Scorpion filminin görüntü kalitesi 1080p olarak yenilendi: https://www.youtube.com/watch?v=KGPtiZLeuss

  YanıtlaSil