7 Şubat 2009 Cumartesi

KürtajKürtaj, varlığın kendi gerçekliğini katederek 'gerçeğe' ulaşmasına dair teknik bir süreci esas alır. Tersinden yapılan bu devrimde tıbbi üretim araçları doktor sınıfının elinden alınarak varlığın hesabına aktarılır. Giderek zenginleşen varlık, zaman kavramını, 'zamansız doğma' ayrıcalığı ile aşar ve intikal ettiği ebediyette 'gerçek varlık' (post ontolojik) olma durumuna hak kazanır.

6 yorum:

  1. Bence kurtaj cinayettir, yumurta bir kere dollendikten sonra kendi haline birakirsaniz %90 ihtimalle dunyaya gelecektir. Dollenmeden 3 ay sonra bu olasilik %99'a yukselecektir. %99 olasilikla hayatta olacak bir bebegi siz "kurtaj" yaparak sadece olduruyorsunuz. Bakamam, saglikli olmayacak gibi bahaneler bence cinayeti hakli gosteremez. O zaman kimse Afrikalilara veya yoksullara yardim etmesin cunku bakamiyoruz. Haiti'deki depremden dolayi kendini besleyemeyecek kisilere de yardim etmeyelim, hepsini gaz odasina koyup oldurelim.

    Su verecegim linkteki kurtaj videosunu izledikten sonra hala kurtajin cinayet olmadigini dusunuyorsaniz tekrar konusalim.

    YanıtlaSil
  2. Dr. Zeynep Hanım,

    Hedefe kitlenmiş zaptedilmez bir dürtü gibi içinde 'kürtaj' geçen her cümleye iki paragraflık kartvizitinizi bırakıyor olmanızı anlamış değilim. Adı geçen metinler, 'kürtaj' üzerine herhangi bir savunu ya da karşı savunu enerjisi taşımıyorlar.

    Lacancı 'gerçek' kavramı üzerinden ceninin, yaşamı 'yaşayamadan' katetmesi ritüeli, tıbbi değil şiirsel bir olgudur. 'Sürrealizm' başlıklı bir sitede nesnel ahlakınızca yaptığınız değerlendirmenin alıcısı ya da tüketicisi de yoktur. O halde sizi 'kürtaj' obsesyonunuzla birlikte dışarı alalım lütfen.

    YanıtlaSil
  3. "o halde sizi 'kürtaj'obsesyonunuzla birlikte dışarı alalım lütfen"

    :)

    YanıtlaSil
  4. andré dilin yaşlanmasın yalvarırım!
    senin yaşlılığından daha çok korkutuyor bu beni.

    isa

    YanıtlaSil
  5. http://ariadnevademecum.blogspot.com/2008/12/domami-ocukla-sessiz-diyalog.html

    YanıtlaSil